Pracujeme na tom...
Úvod / Pracujeme na tom...

Varhany v kostele KS
V květnu budou slavnostně požehnány nové varhany
Zobrazit vícVýroba nových píšťalových varhan do kostela Krista Spasitele na Barrandově zdárně pokračuje, vyrábí je ve své dílně u Krnova varhanáři Kánský a Brachtl s dalšími spolupracovníky. Výroba byla zahájena začátkem roku 2019. Varhany budou mít dva manuály (klávesnice pro hraní rukama) a pedál (klávesnice pro hraní nohama). Každý manuál je v rozsahu C až a3, to je 58 kláves. Pedál je v rozsahu C až f1, to je 30 kláves. Varhany budou mít 40 rejstříků a celkem 2 265 píšťal.
Varhany pro kostel Krista Spasitele
Varhany požehná pan biskup Zdeněk Wasserbauer při mši svaté v neděli 21.5.2023 v 10:30 hod. Následně v úterý 23. května ve 20:00 hod. bude inaugurační koncert. Zahraje koncertní varhaník a profesor HAMU Pavel Černý. Pan Černý nám také pomáhal při návrhu dispozice a zvukové podoby našich nových varhan.
Varhany vyrobili ve své dílně v Krásných Loučkách u Krnova varhanáři Jaromír Kánský a Josef Brachtl s dalšími spolupracovníky. Výrobu dokončili v lednu letošního roku. Varhany jsou částečně sestavené v jejich dílně. Zahrál jsem si na ně. Nyní varhany rozebírají a připravují k převozu. První část do kostela přivezou v pondělí 6. února. Během února celé varhany sestaví. Potom bude probíhat finální intonace varhan a jejich naladění. Závěrečné odzkoušení, kolaudace varhan a předání k užívání přepokládáme v dubnu, nejpozději začátkem května.
Omezení v kostele
Kůr, včetně hudebny (místnost za kůrem), je od 1. února uzavřen. Je plně k dispozici pro stavbu varhan a to až do kolaudace a převzetí nových varhan.
Na provizorní varhánky budeme hrát dole v kostele.
V pondělí 6. února bude v hlavní lodi kostela v blízkosti kůru postaveno lešení. Mělo by tam stát nejdéle do konce února. V únoru, mimo nedělní provoz, může být vyhrazená část hlavní lodi kostela průběžně využita pro krátkodobé uložení částí varhan. Od března by v kostele, s výjimkou kůru a hudebny, nemělo být žádné omezení.
Výroba a instalace varhan je veliké dílo a náročná práce. Omlouvám se za omezení a případné obtíže, které nás v kostele provázejí. Určitě to stojí za to. Věřím, že vše zdárně proběhne a všichni se budeme těšit z nového nástroje.
Věřím, že s Božím požehnáním se dílo podaří a varhany budou sloužit k Boží oslavě a posvěcení věřících, k povznesení mysli k Bohu.
Výtvarný návrh varhanní skříně pro kostel Krista Spasitele na Barrandově
Autory výtvarného návrhu varhanní skříně jsou varhanář Jaromír Kánský a sochař Petr Váňa.
Z vyjádření varhanáře Jaromíra Kánského
Po několika konzultacích navrhl Petr Váňa jednodílnou varhanní skříň s instalací sochy. Ta je tvořena z píšťal. Socha má znázorňovat strom Poznání v Ráji. Strom je vytvořen z olšového dřeva a je vysoký téměř 5 metrů. Na větvích „vyrůstají“ kovové prospektové píšťaly v symbolice rajských plodů.
Korpus varhanní skříně je hranolovité konstrukce. Před korpusem se nacházejí „krajinné pásy“ zhotovené z jasanového dřeva. Za pásy jsou žaluzie, které bude varhaník ovládat z hracího stolu. Při zavřených žaluziích korpus pásů tvoří vrásnění „krajiny“. Při otevřených žaluziích je vidět do píšťaliště nástroje, v popředí stojí mohutné cínové píšťaly rejstříku Montre 8´. Objevuje se tak druhý prospekt a jiná tvář nástroje. Zde může být malá reminiscence na staré nástroje s uzavíratelným prospektem po dobu liturgického adventu a postu. Vnitřní část píšťaliště je slabě osvětlena.
Korpus hracího stolu varhan respektuje materiál, hmotu a strukturu „pásu krajiny“. Je z jasanového dřeva.
Z vyjádření sochaře Petra Váni
Představuji si napětí prostoru nového kostela a tón, který tímto prostorem prochází. Tón má svůj začátek v místě vzniku a dojde až do místa oltáře, kde se spojí s liturgií. Liturgie a hudba jsou spojeny. Je zde určité plynutí – putování tónu. Z prvotního k přítomnému. Proto vnímám varhany jako prvotní krajinu. Doslova geologii jednotlivých vrstev a vlnění desek. Krajinu počátku, kde vznikají tóny. Uprostřed této krajiny je strom. Strom z Ráje. Žije zvukem. Strom života. V presbytáři je socha Krista vytvořená z olšového dřeva. Budou se přes celý prostor kostela doplňovat. Cesta prostorem od prvotní krajiny až do místa zpřítomnění u sochy Krista, v centru kostela, na oltáři, bude provázena hrou světla. Zástupem postav andělů, kteří na vitrážích jsou v opakujících se liniích a směřují od varhan k presbytáři. Tak jako hudba.
Výroba stromu
Vytvoření sochy stromu 5 metrů vysokého není jednoduché. Nosná konstrukce stromu je kovová. Vytvořili ji kováři otec se synem Vratislav a Vratislav Hrubý v Řevnicích. Kovovou konstrukci obložil olšovým dřevem truhlář pan Karel Gemperle v Dobřichovicích. Pro zajímavost, pan Gemperle připravoval panu sochaři Váňovi i olšové dřevo pro sochu Krista, která je na našem skleněném kříži. Listy stromu, zinkové píšťaly, dodali varhanáři. Nyní pan sochař Petr Váňa strom dokončuje. Protože se mu ovšem nevejde do jeho ateliéru v Karlíku, pracuje na něm ve velké hale truhlářství v Řevnicích. Strom do kostela před varhany umístí při stavbě varhan v únoru.
Na fotografii z kontrolního dne 16.11.2022 v dílně varhanářů stojíme před hracím stolem a skříní varhan. Vpravo pan varhanář Jaromír Kánský, vedle něho pan organolog Štěpán Svoboda a vlevo pan sochař Petr Váňa. Na kontrolní den přijel i pan sochař Váňa, protože jsme upřesňovali detaily prospektu varhan.
Na druhé fotografii z kontrolního den 19.12.2022 je vidět, jak výroba varhan výrazně pokročila.
Pavel Čížek, barrandovský varhaník
„K Bohu odkazuje každá kvalitní hudba. Bohatství tónů varhan ovšem převyšuje ostatní nástroje. Dokáží totiž odrážet všechny sféry lidské existence i připomínat nekonečnost Boží.“ (Benedikt XVI.)
Vytvořeno: 11.1.2023

Sakristie v kostele sv. Vavřince
Oprava skříně na liturgické předměty
Zobrazit vícPo generální opravě oltáře a kazatelny pokračujeme záchranou sekretáře v sakristii. Stejně jako ostatní dřevěný inventář v kostele je napadený červotočem a houbou, takže dřevo se rozpadá. Dvojdílný sekretář bude vyžadovat nejprve lázeň, která zahubí škůdce, a poté pečlivou restaurátorskou práci dílny Lukáš Zajíček a spol. Mezitím je třeba vymalovat sakristii. Práce budou trvat 2 měsíce a budou stát cca 200 000 Kč. Děkujeme za Váš příspěvek.
Vytvořeno: 9.3.2023
Nadcházející události
-
30 KVĚ
Litanie k Panně Marii
- 17:40 - 18:00
- filiální kostel Krista Spasitele
-
30 KVĚ
Mše svatá
- 18:00 - 18:45
- filiální kostel Krista Spasitele
-
30 KVĚ
Adorace
- 18:30 - 19:30
- filiální kostel Krista Spasitele