Život farnosti

Dopis Bruna Barranda při příležitosti zasvěcení kostela Krista Spasitele na Barrandově

Celou stavbu nového kostela Krista Spasitele na Barrandově pozorně sledoval z jižní Francie i Bruno Barrande, potomek Joachima Barranda, francouzského paleontologa (1799–1883), po němž naše čtvrť nese jméno.

Při příležitosti zasvěcení kostela adresoval panu kardinálovi, farnosti i všem obyvatelům Barrandova následující pozdrav.

Jak proběhlo zasvěcení kostela Krista Spasitele? (foto)

V neděli 22. 11. 2020 kardinál Dominik Duka zasvětil na pražském sídlišti Barrandov nově vystavěný kostel Krista Spasitele s komunitním centrem, jehož základní kámen položil před dvěma lety, v listopadu 2018.

Takovou událost – jak připomněla ve svém děkovném projevu paní starostka Renáta Zajíčková – zažila Praha 5 po bezmála 80 letech. Naposledy zde byl v roce 1942 slavnostně vysvěcen funkcionalistický kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích.

Zasvěcení kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově - informace k průběhu dne

V neděli 22. 11. 2020, v den Slavnosti Ježíše Krista Krále, čeká naší farnost zasvěcení nového kostela Krista Spasitele v Grussově ul. na Barrandově kardinálem Dominikem Dukou. Při této příležitosti bude do oltáře vložen ostatek sv. Ludmily.

Vzhledem ke složité epidemické situaci, přinášíme následující informace k průběhu celé akce.

"Žije se tu krásně, ale něco tu chybí…"

Tato slova zaznívala mezi věřícími obyvateli pražského sídliště Barrandov až do listopadu 2018, kdy zde začala vyrůstat stavba moderního kostela Krista Spasitele.

O stavbě kostela na Barrandově se uvažovalo již dávno, jak svědčí záznam ve farní kronice z roku 1934. Až v roce 2010 však začaly plány dostávat reálné obrysy. Hlavním impulsem byla nedostačující kapacita farního kostela na Zlíchově v důsledku několikanásobného nárůstu počtu obyvatel na Barrandově – a tím i zlíchovských farníků.

Proč Bůh stvořil koronavirus?

Srdečně Vás zveme k virtuální účasti na přednášce našeho farního vikáře, teologa a žurnalisty P. Jakuba Jirovce OT, PhD. na aktuální téma "Proč Bůh stvořil koronavirus?" P. Jakub je také nemocničním kaplanem a pečuje o umírající pacienty.

On-line přednáška s možností dotazů prostřednictvám chatu bude přenášena z kostela sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách v pondělí 16. listopadu 2020 od 19.00 hodin.

Virtuální kavárna opět otevírá své dveře

V rámci nového kostela a komunitního centra na Barrandově se již nedočkavě těšíme na příjemné posezení v naší nové kavárničce.

Nicméně již nyní si Vás dovolujeme pozvat na další setkání v naší virtuální kavárně, která otevře své brány v pátek 13. 11. 2020 a 27. 11. 2020 od 10.00 hod. prostřednictvím služby MS Teams.

Aktuální protivirová opatření od 12. 10. 2020

Od pondělí 12. 10. 2020 se mění způsob konání bohoslužeb v naší farnosti.

Mše sv. ve středu a v pátek od 18.00 hod. a v neděli od 8.30 hod. budou neveřejné a přenášené prostřednictvím Internetu na našem webu (TV Kostel) a Facebooku. Individuální účast na mši sv. je možné si domluvit s příslušným knězem dle aktuálně platného nařízení Vlády ČR.

V neděli od 9.15 do 11.30 hod. bude zlíchovský kostel otevřený k osobní modlitbě a k možnosti přijmout Svaté Přijímání či svátost smíření. Mše sv. od 10.15 hod. na Zlíchově nebude.

Zažít Barrandov jinak - kostel Krista Spasitele a komunitní centrum se představuje (video)

Cílem je navázat na to dobré, co obyvatelům sídliště přineslo Misijní středisko Barrandov. Vytvořit pěkné prostředí, které bude místem setkání lidí různého věku i zájmů mezi sebou navzájem a s Bohem, který může dát životu hloubku i smysl.

Plánovaný projekt povzbudí rozvoj duchovního, kulturního i společenského života na Barrandově a stane se příležitostí k účasti i na různých vzdělávacích programech.

Zažít Barrandov jinak již v sobotu 19. září 2020

Letošní sousedská skce "Zažít Barrandov jinak" se uskuteční v sobotu 19. září 2020 od 13.00 do 19.00 hod. u Pegase - před Základní školou V Remízku a pobočkou barrandovské Městské knihovny. Naše farnost tam bude mít vlastní stánek s modelem nového kostela na Barrandově, výborným burčákem a nabídkou podnětných aktivit.

Současně se bude možné seznámit s ředitelkou chystaného Komunitního centra Krista Spasitele na Barrandově Ing. Hanou Tyrallovou, která se již nyní intenzivně podílí na finálních stavebních úpravách a plánování jednotlivých programů.

Kolem 15.45 hod. vystoupí na pódiu umělkyně z naší farnosti, zpěvačka paní Miriam Kombercová.

Mezinárodní radioamatérská akce "Kostely a kaple v éteru" - letos na Zlíchově

V sobotu 12. září 2020 od 11.00 do 17.00 hod. se uskuteční mezinárodní radioamatérská akce "Kostely a kaple v éteru". Smyslem této akce je navázat co nejvíce radiových spojení mezi křesťanskými farnostmi, sbory a dalšími zájemci.

Hlavním organizárem je mezinárodní sdružení radioamatérů křesťanů - WACRAL.

Duchovní dovolená farnosti Praha - Hlubočepy v klášteře Teplá (video)

Naše farní dovolená se uskutečnila v termínu od 2. do 9. srpna 2020 v areálu kláštera Teplá u Mariánských Lázní. Na programu byl bohatý program pro děti i dospělé, mše sv., večerní modlitby s dětmi, promítání filmu, koncert, mnohé diskuse, výborné jídlo i příjemné posezení v klášterní restauraci.

To všechno rámovalo společenství milých a zbožných lidí. Letos bylo rovných 100 účastníků.

Poutní mše sv. na hradě Karlštejně

Srdečně Vás zveme na poutní mši sv. při příležitosti slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. Uskuteční se v neděli 16. 8. 2020 od 15.00 hod. na hradě Karlštejně.

Hlavním celebrantem bude Mons. Zdenek Wasserbauer, biskup a generální vikář Arcibiskupství pražského. Celebrovat budou také kanovníci Karlštejnské kapituly.