Život farnosti

Rozpis bohoslužeb od neděle 28. 2. 2021 do soboty 27. 3. 2021

V návaznosti na aktuálně platná protiepidemická opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR se v naší farnosti upravuje pořad plánovaných bohoslužeb a pravidla účasti na nich. Prosíme o velmi důsledné dodržování stanovených pravidel.

V našich kostelích působí v případě potřeby sanitární služba, která pomůže zajistit vhodné místo pro návštěvníky bohoslužeb. Při naplnění kapacity příslušného kostela, bude možnost účastnit se bohoslužby před kostelem.

Dovolujeme si upozornit na aktuálně výrazně větší množství volných míst při nedělní bohoslužbě před kostelem sv. Filipa a Jakuba na přilehlém hřbitově.

Nastal čas podat přihlášku do kněžského semináře

Kněz pomáhá lidem objevovat a prožívat blízkost Ježíše Krista v životě. Ukazuje, že spiritualita je nejhlubší vrstvou v životě člověka, která prolíná a ovlivňuje každou oblast. Provází lidi v nejdůležitějších okamžicích života od narození do smrti.

První měsíce roku jsou důležitým obdobím pro mladší i starší muže v naší farnosti, kteří vnímají povolání ke kněžské službě v církvi a zvažují podat přihlášku do kněžského semináře.

Rozpis bohoslužeb od neděle 21. 2. 2021 do soboty 27. 2. 2021

Dovolujeme si upozornit na aktuálně větší množství volných míst při nedělní bohoslužbě před kostelem sv. Filipa a Jakuba na přilehlém hřbitově.

Papež František jmenoval Rytířem řádu sv. Řehoře Velikého našeho farníka RNDr. Pavla Čížka

Za zásluhy o rozvoj varhanní hudby a zásadní podíl při stavbě kostela Krista Spasitele na pražském Barrandově jmenoval papež František Rytířem řádu sv. Řehoře Velikého RNDr. Pavla Čížka. Toto vysoké papežské vyznamenání mu ve středu v arcibiskupském paláci předal kardinál Dominik Duka.

RNDr. Pavel Čížek žije na pražském Barrandově, ve farnosti Praha - Hlubočepy, kde je nejenom varhaníkem, ale též členem ekonomické rady farnosti. Podílel se na tvorbě celého projektu kostela Krista Spasitele, jehož je také hlavním sponzorem. Současně se aktivně podílí na stavbě varhan pro nový kostel.

Rozpis bohoslužeb od neděle 14. 2. 2021 do soboty 20. 2. 2021

Rozpis bohoslužeb od neděle 31. 1. 2021 do soboty 13. 2. 2021

V návaznosti na aktuálně platná protiepidemická opatření Vlády ČR se v naší farnosti upravuje pořad plánovaných bohoslužeb a pravidla účasti na nich. Prosíme o velmi důsledné dodržování stanovených pravidel.

Od neděle 17. 1. 2021 bude v našich kostelích působit v případě potřeby sanitární služba, která pomůže zajistit vhodné místo pro návštěvníky bohoslužeb. Při naplnění kapacity příslušného kostela, bude možnost účastnit se bohoslužby před kostelem. Týká se zvláště situace na Barrandově, kde v uplynulých týdnech došlo k překročení kapacity vnitřní části kostela.

Současně upozorňujeme na větší množství volných míst na nedělní bohoslužbě v kostele i před kostelem sv. Filipa a Jakuba v neděli od 8.30 hod.

Každý Čech je nyní epidemiolog, společnost se rozdělila, říká katolický kněz Jakub Jirovec

P. Jakub Jirovec je vystudovaný teolog, kněz a také nemocniční kaplan na Bulovce, jenž doprovází i pacienty umírající na koronavirus.

Nejvíce mu vadí, jak i mimo pandemii delegujeme péči o staré, nemocné a potřebné na různé instituce. A také ho děsí, jak je najednou každý Čech epidemiologem a agresivně hájí svou pravdu.

Český přístup a víra typu „jsme nevěřící, ale půlnoční k tomu patří“ mě fascinuje, přiznává kněz

Jen menší část české společnosti se hlásí k některé z křesťanských církví, většina naopak Vánoce prožívá zejména jako dobu mezilidského setkávání, které je ale kvůli epidemii koronaviru značně omezené. Jak v této době pomáhá víra?

„Věřící člověk má naději, ví, že to jednou skončí. Vnímá blízkost Pána Boha a komunity, jíž je součástí, a zvláště v této době je to útěchou a velikou posilou,“ říká římskokatolický kněz Josef Ptáček.