Historie farnosti

Nové informace, rozhovory a netradiční pohledy na stavbě kostela Krista Spasitele vysílala TV NOE (video)

V rámci Noci kostelů 2020 proběhla na staveništi kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově neobyvklá akce - pásmo rozhovorů, hudebního vystoupení a zajímavých pohledů na stavbu moderního kostela a komunitního centra s přilehlou kavárnou.

Celý pořad vysílala v přímém přenosu TV NOE.

Metrostav dokončil hrubou stavbu kostela na Barrandově

Kostel Krista Spasitele na pražském sídlišti Barrandov má před sebou závěrečnou fázi výstavby. Všechny nosné a nenosné svislé konstrukce již stojí. Termín slavnostního vysvěcení kostela, naplánovaný na neděli 22. listopadu 2020, by tak navzdory obtížným podmínkám nouzového stavu měl být dodržen.

Nový kostel se stane také komunitním centrem, místem pro rozvoj volnočasových aktivit a vzdělávacích programů pro obyvatele sídliště. Součástí areálu bude i filmový sál a malá kavárna u přiléhajícího dětského hřiště.

Rozpis bohoslužeb a protivirová opatření ve farnosti Praha - Hlubočepy od 12. 3. 2020

Prožíváme období, které je náročné pro každého z nás i pro celou společnost. Církev má zkušenosti z uplynulých 2 000 let, kdy život pod vlivem obtížných okolností mnohdy trval delší dobu než stav "bez problémů". Jsou to právě křesťané, kteří byli a jsou pro okolní společnost příkladem naděje a povzbuzením.

Také současné nebezpečí virové nákazy je pro nás příležitostí znovu přemýšlet nad křesťanskou vírou, životem, smrtí a vztahem s Ježíšem Kristem, ke kterému život každého z nás nezadržitelně směřuje.

Bohoslovec Matěj Jirsa se vyjadřuje ke smyslu studia teologie

Teologie je vědní obor, který umožňuje lépe pochopit nejdůležitější skutečnosti na světě. Je to právě oblast spirituality, která zásadně ovlivňuje život člověka, rodin i celé společnosti.

Bohoslovec Matěj Jirsa, student 3. ročníku Katolické teologické fakulty UK, se pro Katolický týdeník vyjádřil ke smyslu studia teologie v dnešní době.

Současně přinášíme i velmi podnětný rozhovor s naším ctihodným pánem Matějem, kterému přejeme mnoho Božího požehnání a duchovních úspěchů na jeho krásné životní cestě!

Zahájení obnovy kaple Panny Marie Bolestné - mše sv. s P. Ladislavem Heryánem, SDB

Kaplička Panny Marie Bolestné pod barrandovskými skalami toho zažila už spousty. Postavena byla jako prachárna postavená roku 1742 francouzskými vojáky, přestavěna Marií Hergetovou na kapli, jako upomínku na tragickou událost v lomu.

Po roce 1900 byla upravena v beuronském stylu emauzskými benediktiny a zasvěcena Panně Marii Bolestné. První mše sv. byla sloužena dne 9. září 1903. Dnes je v tragickém stavu, ale brzo se má vše změnit.

Fotografie z návštěvy biskupa Václava Malého na Zlíchově a udílení svátosti biřmování

V neděli 2. 6. 2019 Mons. Václav Malý navštívil kostel sv. Filipa a Jakuba v Praze na Zlíchově a udělil svátost biřmování.

Svátost biřmování znamená pro člověka velikou duchovní posilu. Touto svátostí se naplňuje křestní milost - biřmovanci je udělena křesťanská dospělost. Zároveň je biřmovanec dokonaleji spojen s církví a obdařen zvláštní silou Ducha svatého pro svůj život.

Mladí berou Harryho Pottera a Fortnite moc vážně, ale knihy bych nepálil, říká P. Josef Ptáček

V Praze se po jedenácti letech staví první nový kostel - mezi paneláky na Barrandově. Sami věřící si na něj vybrali miliony korun. Jeho farář Josef Ptáček ve velikonočním rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje význam dní, kdy si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista. Stejně tak přiblížil i svůj postoj k lidovým zvykům tradicím nebo třeba k tomu, jaký vliv mají na dnešní mládež knihy jako Harry Potter či počítačové hry jako Fortnite.

Praha se po 11 letech dočká nového kostela. Vyroste na Barrandově. (video)

V Praze se po jedenácti letech postaví nový kostel. Svatostánek zasvěcený Kristu Spasiteli vyroste na barrandovském sídlišti. Nejbližší kostel totiž stojí na Zlíchově, jenže je malý, a všichni, kdo přijdou na mši sv., se do něj často ani nevejdou.
Reportáž o situaci na Zlíchově přinesla Česká televize.

Stavba Kostela Krista Spasitele a komunitního centra - základní informace k průběhu stavby

V listopadu 2018 na sídlišti Praha – Barrandov slavnostně zahajuje stavba kostela Krista Spasitele a komunitního centra. Mezi ulicemi Grussova, Lamačova a Gabinova začne vyrůstat duchovní a společenské centrum, které bude sloužit nejen věřícím, ale všem lidem dobré vůle.

Farnost Praha – Hlubočepy má své sídlo u kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. S rostoucím zájmem obyvatel Barrandova o aktivity farnosti však přestal tento malebný kostelík dostačovat. Tak se zrodila myšlenka na stavbu nového kostela, který by potřebám farnosti vyhovoval jak svým umístěním, tak kapacitně a dispozičně. Logicky padlo rozhodnutí, aby nový kostel vznikl právě zde, v místě, kde farnost dříve provozovala "Misijní středisko".