S velikou radostí a vděčností si Vám dovolujeme oznámit, že po úspěšném ukončení náročného studia na KTF UK přijme Jan Šulc, kostelník u kostela Krista Spasitele, jáhenské svěcení vkládáním rukou otce biskupa Zdenka Wasserbauera při mši sv. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v sobotu 9. října 2021 od 10.00 hod.

V neděli 10. října 2021 od 10.30 hod. se bude konat děkovná mše svatá v kostele Krista Spasitele v Praze na Barrandově. Následovat bude slavnostní společná oslava, při které bude možnost osobního setkání s naším novým trvalým jáhnem a jeho rodinou.

Jáhen nebo také diakon (z řeckého διάκονος diakonos, služebník) je v katolické církvi označení pro pověřeného člověka, který vykonává službu charitativního charakteru, aktivně se podílí na bohoslužbách, předčítá posvátné texty, vyučuje náboženství a podobně. Pro svůj úřad musí být vysvěcen. V katolické církvi je jáhenství prvním stupněm svátosti kněžství.

Úkolem jáhna v katolické církvi je především „hlásat Boží slovo“. To znamená např. předčítat z evangelia při liturgii, křtít, oddávat, pohřbívat a vyučovat.

Jáhen na rozdíl od kněze nosí na albě či rochetě štolu šikmo přes levé rameno a sepjatou na pravém boku.

Trvalý jáhen může být ženatý, musí mít v pořádku rodinné záležitosti, musí dosáhnout věku minimálně 35 let, absolvovat teologické studium a formaci.

Srdečně Vás zveme na obě mimořádné slavnosti!