Křížové cesty na Velký pátek - na Petříně a v Jinonicích

Hlavní stránka / Život farnosti / Křížové cesty na Velký pátek - na Petříně a v Jinonicích

16.4.2014

Na Velký pátek se uskuteční tradiční křížová cesta na Petříně. Sraz je u 1. zastavení v 15.00 hod. Souřadnice pro GPS prvního zastavení - 50°5'3.285"N, 14°23'41.176"E.

Další křížová cesta se ukuteční v kostele sv. Vavřince v Praze - Jinonicích od 15.00 hod.

Současně připomínáme křížovou cestu vhodnou zvláště pro děti - viz Programy pro děti během Svatého týdne 2014.

První křížová cesta byla na Petříně vystavěna roku 1735 spolu s kaplí Kalvárie. Zde se také sloužila vůbec první pobožnost křížové cesty na našem území. Roku 1836 byla tato stará křížová cesta rozšířena na současných 14 zastavení. Autorem přestavby je Josef Kranner a malby jednotlivých zastavení namaloval Josef Führich. V 90. letech 19. století byly malby obnoveny a spolu s nimi i sgrafito Kristova vzkříšení na fasádě kaple Kalvárie, které je zhotoveno podle kartonu Mikoláše Alše a svým nadějným poselstvím tvoří myšlenkové završení celé křížové cesty.

Křížová cesta v kostele sv. Vavřince je pojata velmi netradičním způsobem. Pochází od pana Jiřího Vaňka. Do našeho kostela byla instalovaná teprve nedávno - nejdříve "ad experimentum" a následně pro velký zájem trvale. Celé dílo si můžete prohlédnout v prezentaci "Cesta kříže".

Srdečně Vás zveme k účasti - nejenom na křížové cestě.

Autor: Josef Ptáček   |   Sekce: Život farnosti | Foto a video   |   Tisk   |   Poslat článek známému