Poutnický výlet na Tetín se uskuteční v sobotu dne 7. 12. 2013

Hlavní stránka / Život farnosti / Poutnický výlet na Tetín se uskuteční v sobotu dne 7. 12. 2013

23.11.2013

Dovoluji si vás tímto pozdravit a popřát vám krásné podzimní dny a zároveň vás pozvat na jednodenní poutnický výlet na Tetín. Počátkem 10. století zde byl dřevěný knížecí dvorec, který byl vdovským sídlem kněžny sv. Ludmily, která zde byla v roce 921 zavražděna.

Tento duchovní výlet se uskuteční v sobotu 7.12. 2013. Odjíždíme z Prahy vlakem v 08.28 hod. ze stanice Praha – Smíchovské nádraží a směřujeme do stanice Srbsko, kam vlak přijede v 09.04 hod. Je to trať Praha - Beroun. Jízdenku si můžeme koupit hromadnou, vyjde nás levněji. Sejdeme se proto mezi 08.10 - 08.15 hod. u pokladen v hale.

Tento náš vlak vyjíždí v 8.20 hod. ze stanice Praha - Hlavní nádraží – k využití pro ty, kteří mají odtud snazší cestu.

Předpokládaný počet ušlých km ze Srbska na Tetín je cca 5 km, jde se po žluté značce kolem Berounky. Do Tetína bychom mohli dorazit zhruba v 10.30 hod.

Zde po zapálení  svíček (doporučuji pro bezpečnost vzít si na svíčku též skleněný obal – jakákoli vhodná sklenička) se nejdříve odebereme do kostela sv. Kateřiny, který je vytápěný. V prostoru tohoto kostela si poprvé společně zazpíváme. Následně půjdeme se stále zapálenými svíčkami zpívat do kostela sv. Jana Nepomuckého a odtud přejdeme na závěrečné zpívání do kostela sv. Ludmily.

Výběr námi zpívaných písní: navrhuji, aby si každý připravil vhodnou píseň. Tu v kostele jednoduše uvede a začne zpívat a ostatní se přidají. Nikdo se nemusí bát, že by zpíval sám - naše akce je společné sdílení každého okamžiku dne. Také by bylo vhodné, aby každý ke své písni přinesl pro ostatní nakopírovaná slova.

Je možné a povolené vzít s sebou hudební nástroj – flétna, kytara …, kdo by nechtěl zpívat, může zpěv nahradit hudebním nástrojem. Kdo se na zpívání necítí vůbec, samozřejmě nemusí, je to pro každého naprosto dobrovolné. Na srozuměnou uvádím, že naše zpívání není v žádném případě zamýšleno jako předvedení uměleckého výkonu, ale jako procítění svatého místa se snahou se společně propojit pomocí lidových a bohulibých tónů a textů.

Písně, o kterých už nyní vím, že zazní, jsou:

Nad Berounkou pod Tetínem
Píseň EZ 419 - Mocný Bože, při Kristovu – ze seriálu "F. L. Věk"
Čechy krásné, Čechy mé
Učiň mne Pane nástrojem
Ať klid a mír zůstává s touto krajinou
Bóh všemohúcí
Modlitba (Ulrich, Skácel)
a další už jsou na vás …

Zpátky nám v sobotu nejede z Tetína žádný autobus, proto budeme muset jít pěšky do Berouna po silnici, což je cca 4 km a odtud pojedeme vlakem zpět na Prahu. Odchod z Tetína do Berouna se předpokládá kolem 15 hod.

S sebou si vezměte svačiny na celý den (i místo oběda), abychom neztráceli čas sháněním jídla. Po skončení akce lze udělat společnou večeři v Berouně.

Jede se za každého počasí. Kdo nebude moci jít pěšky ze Srbska na Tetín, může jet třeba autem a přidat se až zde. Rovněž se k nám můžete přidávat kdykoli během dne – všechny tři kostely na Tetíně jsou blízko sebe, opravdu velice blízko sebe a kdykoli budeme snadno k nalezení. Zprávu šiřte s citem pro atmosféru výletu.

Pro zachování jiskry čistoty, průzračnosti a pokory bude pro všechny účast zdarma. Pouze počítáme s vaším laskavým přispěním na kostely, čímž poděkujeme správě kostelů za umožnění naší akce.

Spojení na organizátorku této akce pro ty, kteří s námi nepojedou ráno vlakem a budou se přidávat až na Tetíně a pro všechny, kteří budou mít jakýkoli dotaz:

Zdeňka Dukátová:
DukatovaZd@seznam.cz