Jeden z našich farníků režíroval velmi pěkný dokument, který přibližuje slavnou pamětihodnost Prahy. Sošku, spojenou s mnoha legendami a mýty, za níž do Prahy ročně putují desetitisíce věřících. Tento dokument vysílala Česká televize a je možné se na něj podívat i ze záznamu na Internetu.

Pražské Jezulátko, soška zobrazující Ježíše Krista v útlém dětství, vystavená v pražském chrámu Panny Marie Vítězné, je "hrdinou" dokumentu Otakára Marii Schmidta. Originální filmař přispívá do vánočního programu České televize každý rok duchovním dokumentárním filmem s hranými prvky.

Při natáčení dokumentu vyšli tvůrci z legendy, která vypráví o vzniku Jezulátka v 11. století ve Španělsku. Tam a také do dalších zemí se štáb vydal. Inspirací pro pojetí tématu se stala knížka Malý princ v nás od Mathiase Junga. "Je to vlastně taková hlubinná psychologie. I Exupéry byl inspirován Pražským Jezulátkem k napsání toho dítěte v sobě, které se ptá, a Pražské Jezulátko přichází, odpovídá, na konci filmu mizí mezi námi jako ochránce na Karlově mostě," naznačil v pořadu Film 2011 režisér.

Své pojetí Pražského Jezulátka představuje tedy jako archetyp dítěte v nás, ale fenomén Jezulátka je nahlížen i z pohledu historického, architektonického či duchovního. "Je takovým českým velvyslancem do světa a univerzální symbol baroka a křesťanstva té doby. Snažíme se na něj dívat tolerantně z různých úhlů pohledu," podotkl Schmidt.

Celý dokument je možné shlédnout přímo na webu České televize.