Vypravíme se tentokrát do Svatého Jana pod Skalou v Českém krasu (www.svatyjan.cz), kde navštívíme areál kostela Narození sv. Jana Křtitele a bývalého benediktinského kláštera spojeného především s postavou poustevníka sv. Ivana, který zde žil v 9. století v době prvních Přemyslovců a je zde i pochován. Dále pak budeme putovat do důlního skanzenu Solvayovy lomy (www.solvayovylomy.cz), kde se projedeme v rámci prohlídky důlním vláčkem. Odtud pak půjdeme dále krajinou Českého krasu kolem Bubovického vodopádu do Srbska, odkud se vrátíme vlakem zpět do Prahy. Cestou nás čeká mnoho přírodních i jiných zajímavostí.

 

Sejdeme se v sobotu 11. května, nejpozději v 8:30 hod. v hale Smíchovského nádraží u prosklené části nad pojízdnými schody z metra. Pojedeme osobním vlakem s odjezdem v 8:46 směr Rudná u Prahy a Beroun do zastávky Vráž u Berouna (příjezd 9:27). Odtud se vydáme na vrážskou náves, kde si prohlédneme starobylý kostel. sv. Bartoloměje a dále pak už půjdeme po zelené a později po žluté turistické značce do Svatého Jana pod Skalou.

 

Počítejte s tím, že budeme celý den venku. Nepodceňte tedy prosím dobré oblečení a obuv, podle aktuální předpovědi počasí si přibalte také pláštěnku. Doporučuji vydatnější svačinu a dostatek pití na cestu, ve Sv. Janu pod Skalou i v Solvayových lomech bude sice možnost zakoupení drobného občerstvení, ale nelze s tím stoprocentně počítat. Nezapomeňte též na finanční hotovost (přibližně 400,-Kč na dopravu a občerstvení), lítačku a také mobilní telefon, abyste mohli dát zprávu domů, zvláště ohledně večerního návratu. Vzhledem k délce cesty nedokážeme přesně odhadnout, kterým vlakem z níže uvedených se budeme vracet. Vstupné ve Sv. Janu a v Solvayových lomech bychom řešili hromadně. Cesta je turisticky středně náročná, celkem ujdeme přibližně 11 km.

 

Vracet se budeme opět vlakem, odjezd ze zastávky Srbsko v 17:19 (příjezd Praha - Smíchov v 17:46), případně v 18:19 (Smíchov 18:46) nebo ještě v 18:37 (Smíchov 19:24). Prosím počítejte s tím a informujte o tom své rodiče. Vzhledem k náročnosti programu, trasy a z důvodu bezpečnosti bych přivítal účast minimálně dalšího jednoho dospělého. Dejte mi prosím vědět, kdo se chystáte zúčastnit, abychom měli představu, kolik nás přibližně bude.

 

Těším se na společný výlet a přeji Vám hezké jarní dny

Honza Šulc, Váš trvalý jáhen

Tel. 605 203 341